דרור - גרינשטיין

דרור - גרינשטיין

אנו מספקים ללקוחותינו שירות מקצועי ברמה הגבוה ביותר עם שימת דגש על יחס אישי, שקיפות מלאה וזמינות.

דעה: כתב האישום נגד שרה נתניהו האם מוצדק?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב print
הדפס

מאמר שפורסם בעיתון ישראל היום, שכתב עו"ד דוד דרור:

לב ליבו של כתב האישום שהוגש נגד שרה נתניהו עוסק בהזמנת אוכל בשווי של כ־360 אלף שקלים למעון ראש הממשלה בין ספטמבר 2010 למארס 2013. בחישוב פשוט זה יוצא כ־400 שקלים ליום, פחות או יותר. אני ושותפי אוכלים שווארמה עם קצת תוספות, חמוצים (לא מדבר על החמוצים שרה"מ מדבר עליהם) ושתייה בצד, בלא פחות מ־100 עד 120 שקלים לארוחה. ואנחנו רק שניים. במעון רה"מ מדובר בהרבה יותר אנשים, בני משפחה ואורחים חשובים.

בגדול, אלה הקרביים של הפרשייה הפלילית המסעירה שדיברו בה השבוע.

לא כל כך ברור, במה היא מואשמת – שהיא אכלה יותר מדי? קשה להאמין שמדינת ישראל הגישה כתב אישום פלילי על הזמנת ארוחות למעון רשמי בניגוד לנוהל, שספק גדול אם הוצא בסמכות.

כידוע, הרשעה בפלילים מושתתת על שני יסודות: העובדתי – הנטל להראות כי במקרה שלפנינו מתקיימים יסודותיה של עבירה פלילית מוגדרת; המובן השני – הנפשי – בלשון לא אקדמית, המודעות לקיומה של עבירה.

איך אנחנו יודעים איך, כמה ולמה מותר לאכול במעון ראש הממשלה? המדינה מפנה אותנו לעניין זה לנוהל השתתפות בהוצאות אשר נכתב על ידי שלושה אנשים במארס 2009. הנוהל מגדיר מה מותר ומה אסור, ובאין נוהל – אין עבירה. שכן, בהיעדרו של נוהל אין שום הסדר חוקי חל על סכום ההוצאות המותר במעון ראש הממשלה.

נתניהו טוענת באמצעות באי כוחה – בהתבסס על חוות הדעת המשפטית של פרופ' אריאל בנדור – כי לפי חוק יסוד: הממשלה, רק ועדת הכספים מוסמכת להתקין נוהל כזה ולפרסמו כדין ברשומותיה. משלא נעשה כן, הרי שמבחינה משפטית, הנוהל לא קיים.

ביהמ"ש יצטרך להכריע בכך כנקודה ארכימדית שעליה עומד התיק כולו – אם הנוהל לא הותקן כדין על ידי המוסמכים לכך, ופורסם כדין ברשומות – קרס התיק הפלילי.

לעניין היסוד הנפשי, המודעות לקיומה של עבירה, הגברת נתניהו נמצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף ביחס למודעות לנוהל ולמה שנקבע בו. לכן, לשיטתה, גם היסוד הזה של המודעות לקיומה של עבירה נשמט, ובדין אכלה גם לא מידי המבשלת. חשוב לחדד, גם בהינתן כל מה שנכתב בכתב האישום, הרי שבהיעדר נוהל – לא ניתן לקיים הרשעה, שכן לא מרשיעים אדם על מחשבות אלא על מעשה המוגדר כפלילי.

בשולי הדברים אעיר כי כתב האישום בפרשיית האוכל המוכן מחזיק 22 עמודים, ו־83 עדי תביעה. בלי גוזמה – בעברי כמתמחה בפרקליטות הפלילית הכרתי תיקי רצח עם פחות עדי תביעה.

בראייתי, השקעת המשאבים והמוטיבציה לחקור תיק שמסתכם בשווי של כ־400 שקלים על ארוחות ליום במעון ראש הממשלה, שבו מתגוררים ראש הממשלה, רעייתו וילדיו, ומתארחים בו אורחים מדי יום – חלקם נכבדים מאוד – נראית תמוהה.

זה בדיוק סוג התיקים שנועד לסגירה, בעילה של חוסר עניין לציבור. לא שזה לא מעניין כסיפור צהוב, אלא שמבחינת מדיניות משפטית, אין למדינה עניין לנהל הליך פלילי כזה״.

קישור למאמר בעיתון ישראל היום לחץ כאן

מאמרים נוספים

דרור - גרינשטיין - משרד עורכי דין

חיוב ארנונה שנתית לשנת 2024

חיוב ארנונה שנתית לשנת 2024- בחודשים הקרובים יחלו הרשויות לשלוח שומות ארנונה לשנת 2024. משרדנו קורא לקהל לקוחותיו לבחון היטב את שומות